הגדרת צריכת אנרגיה באפיון

עודכן ב: ינו 7

כתב: אילן מורג (2021) www.donagsys.com

הגדרת צריכת אנרגיה באפיון נדרשת עבור מתכנני החשמל והמיזוג. המאפיין צריך לרכז את צריכות האנרגיה של הפריטים השונים שהוא מאפיין, את חיבור החשמל הדרוש לאותו פריט, ואת החום שהוא פולט כדי שאפשר יהיה להגדיר עבור הפרויקט את גודל מערכות החשמל ומיזוג האוויר.

איך מגדירים צריכת אנרגיה של פריט (מקרר, תנור, מכונה, מחשב)? הנטייה הטבעית ביותר היא ללכת למכשיר ולבדוק מה כתוב עליו, הנה כמה דוגמאות:

אלו תוויות מוצר שהנתונים בהם ברורים – במתח 230-240V צריכת האנרגיה היא 130W (בתווית העליונה) או 1850-2000W בתווית דוגמא שמתחת.

לפעמים התמונה לא כ"כ פשוטה ונצטרך קצת לחזור אחורה להסברים בפרקים הקודמים, בדוגמא שצלמתי של אחת המכונות במפעל שאפיינו לא כתובה צריכת אנרגיה ב Watt אלא הגדרת הזרם Volt והגדרת ההספק Ampere:

380V / 45 A

במקרה הזה המתח הוא תלת פאזי - 3Ph (תקני בישראל 380V) ועל כן, כדי לחשב את צריכת האנרגיה ב Watt צריך להכפיל Volt כפול Ampere, כלומר 380 כפול 45 שווה ל 17,100W או 17.1 KW. לא נכנס בשלב הזה להסבר על חשמל תלת פאזי רק חשוב לדעת שהעיקרון של החשבון זהה - וולט כפול אמפר שווה לצריכה ב וואט, להסבר על חשמל תלת פאזי נחזור בפרק שעוסק בהגדרת שקעי החשמל ובעוד מאמרים. חשוב לשים לב שבתווית של המכונה הזו הנתון נלקח מהגדרת הכניסה Input Power של החשמל ולא היציאה.

תוויות מהסוג המציין יעילות אנרגטית של מכשירים לבית (מקרר, מזגן) הם תוויות שלא ניתן להפיק מהם תועלת לצורך האפיון. לא ניתן לדעת מה הצריכה בפועל של המכשיר כדי לחשב את האנרגיה מתווית כזו והיא נועדה לצרכי השוואת יעילות המוצר ביחס למוצרים דומים.

בפריטים שלא ניתן למצוא עליהם תווית אנרגיה, אפשר לחפש את דף היצרן (Datasheet), בזמנים האלו הכול זמין באינטרנט ובהחלט תוכלו למצוא עבור כמעט כל מכשיר דף יצרן. מציאת ההספק בדפי יצרן לעיתים לא קלה ומסתתרת בין המון נתונים ובד"כ כוללת מספר דגמים שונים. הדוגמא הבאה היא דוגמא קלאסית לטבלת נתונים בדף יצרן הכוללת מספר דגמים והמון נתונים שצריך לברור מהם את הנתון הנכון.

זה כבר נראה כמעט ברור אבל למה שני נתונים לאותו ערך? מה ההבדל בין 1.4 ל 1.7 KW? ההבדל הוא במתח שהמנוע יעבוד בו – 50Hz מציין (קצת בעקיפין) שהכוונה למתח 230V כמו בישראל ואילו 60Hz מציין שהמתח יהיה 110V כמו המתח המקובל בארה"ב. בדוגמא לעיל הנתון הנכון יהיה 1.4KW שזה 1400W.

עוד נחזור